Darbeci askerlerin firar planı ortaya çıktı

Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin, darbe başarısız olunca ilk olarak Rusya, ardından Ukrayna'ya gitmek istedikleri ortaya çıktı.

07-02-2017 16:54

Haberler » GÜNCEL


Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan ve bu ülkenin yüksek mahkemesince Türkiye'ye iade edilmemelerine karar verilen firari 8 subayla ilgili, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılarak, yeniden hazırlanan iade dosyasında, darbeci askerlerin kaçış planları ortaya çıktı.

İade dosyasında yer alan ifade ve tespitlere göre, darbe girişiminin bertaraf edilmesinin ardından 8 darbeci askerin 2 adet Skorsky ve 1 adet UH-1 tipi helikopteri 66. Zırhlı Mekanize Tugayı'na getirip bıraktıktan sonra, 12 kişiyle birlikte bindikleri Skorsky S70 helikopterle ilk olarak Riva'da bir araziye indikleri, burada bir süre telefon görüşmesi yapan darbecilerin, daha sonra kaçma planı yapmaya başladıkları ancak 4 askerin bu plana karşı çıktığı belirtildi.

İlk olarak Rusya sonra Ukrayna

Dosyada yer alan ve kaçma planına karşı çıkan 4 askerin ifadesinde, 8 darbeci askerin kendilerine, "Darbe zaten sizin yüzünüzden başarısız oldu" dediği kaydedildi. İfadelere göre, 8 darbeci askerin kaçma planı yaparken önce Rusya'yı düşündükleri, ancak Türkiye ile son zamanlarda arasının iyi olması nedeniyle vazgeçerek Ukrayna'yı konuştukları, burada da iç karışıklık olduğu için teslim edilme endişesiyle buradan da vazgeçtikleri, son olarak 8 darbeci askerin Yunanistan'a gitmeye karar verdiği ve kendilerini burada bıraktıklarını söyledikleri aktarıldı.

İade dosyasında, Sinyal Baz İstasyonu verilerine göre 8 darbeci askerin 16 Temmuz günü saat 10.40'da Riva'dan havalanarak, Sarıyer, Çatalca ve Tekirdağ üzerinden Yunanistan'ın Alexandruupoli şehrine iniş yaptıkları tespitine yer verildi.

Etiketler : Darbeci - askerlerin - firar - planı - ortaya - çıktı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1